Msza Hubertowska

Zapraszamy na Mszę Hubertowską współorganizowaną przez nasze muzeum, która odbędzie się w ramach Światowych Dni Młodzieży, w Katedrze Warszawsko-Praskiej p.w. św. Floriana - 21 lipca o godz. 10.00.

Św. Hubert z Liège

Żył w latach 655-727  w Brabancji, górzystej krainie Ardenów. Jako młody szlachcic prowadził swobodny styl życia i z pasją oddawał się polowaniom nawet w niedziele i święta, czego zabraniał Kościół. Według legendy, podczas polowania w Wielki Piątek  ukazał mu się biały jeleń z krzyżem w porożu, który przemówił do niego ludzkim głosem ostrzegając przed niepohamowaną pasją. To objawienie zmieniło życie Huberta – został kapłanem, potem biskupem w Liege a po śmierci uznany świętym. Jego relikwie spoczywają w bazylice miasta Saint Hubert w Belgii, będącej również głównym miejscem kultu św. Huberta przez myśliwych zachodniej i środkowej Europy, którzy  obrali go za swojego patrona. Przesłaniem legendy św. Huberta jest to , abyśmy w pogoni za uciechami życia doczesnego nie zapominali o zbawieniu duszy i życiu wiecznym. Symbol św. Huberta - poroże jelenia z krzyżem jest częstym motywem w europejskiej kulturze łowieckiej a także oficjalnym godłem Polskiego Związku Łowieckiego.

Msza Hubertowska

Msza do św. Huberta jest pięknym przykładem dawnych tradycji myśliwskich opartych na wartościach chrześcijańskich. Łączy ona muzykę myśliwską oraz kult patrona w liturgii Mszy Świętej. Oprawę muzyczną stanowi 6-8 utworów odpowiadającym stałym częściom liturgii, napisanych przez kompozytorów francuskich pod koniec XIX wieku.  Trębacze ubrani w eleganckie stroje, grający bez nut naprzeciwko ołtarza skupiają uwagę wiernych i tworzą poczucie autentyczności muzyki, a głęboko i dostojnie brzmiące rogi myśliwskie nadają Mszy Hubertowskiej niepowtarzalny i rzadko spotykany charakter, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

„Trompes de Pologne”

Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” działa od roku 2000 pod patronatem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Jest jedynym tego typu zespołem w Polsce, który prezentuje muzykę dawnych, królewskich polowań konnych par force tradycyjnych we Francji. Zespół ma charakter ogólnopolski, gdyż tworzy go kilku pasjonatów z różnych odległych rejonów kraju. Grają oni na tradycyjnych francuskich rogach myśliwskich (trompe de chasse), które są używane w takich polowaniach niezmiennie od początku XVIII wieku. Ich specyficzne i donośne brzmienie jest słyszalne na odległość około 1 km, a możliwości dźwiękowe pozwalają grać nie tylko krótkie sygnały czy fanfary myśliwskie ale także większe utwory muzyczne.

zaproszenie