Lekcje dla 5-latków

1. Leśne zwierzęta duże i małe" -zajęcia odbywają się w sali „Las”. Dzieci poznają środowisko leśne i zwierzęta w nim żyjące. Lekcji towarzyszy zabawa w rozwiązywanie zagadek. Czas trwania ok. 45 minut.

2. „Zaczarowany ołówek i mieszkańcy lasu" -zajęcia rozwijające umiejętności plastyczne dzieci przy użyciu najprostszych narzędzi – kartki papieru, ołówka i gumki, a także wyrabianie zmysłu obserwacji. Jako modele wykorzystywane są eksponaty muzealne prezentowane na wystawie „Las”. Uczestnicy zajęć mogą poznać sposoby ekspresji i ukazać to na rysunku. Czas trwania ok. 60 min.

3. „Ilustrujemy ołówkiem wiersze polskich poetów" -zajęcia rozwijające umiejętności plastyczne dzieci przy użyciu najprostszych narzędzi – kartki papieru, ołówka i gumki, a także wyrabianie zmysłu obserwacji. Jako modele wykorzystywane są eksponaty muzealne prezentowane na wystawie „Las”. Uczestnicy zajęć mogą poznać sposoby ekspresji i ukazać to na rysunku. Czas trwania ok. 60 min.

4. „Opowieści myśliwskie” -zajęcia odbywają się w Salonie myśliwskim XIX/XX w. Poprzez rozmowy o myśliwych i leśniczych dzieci zdobywają wiedzę na temat polowań oraz hodowli i ochronie zwierząt. Uczestnicząc w grze obrazkowej poznają zwierzęta polskich pól i lasów. Czas trwania ok. 40 minut. Maksymalna liczba osób: 20.

5. „Skrzydlaci przyjaciele” -lekcja odbywa się w sali „Ptaki”. Dzieci poznają wybrane gatunki ptaków występujących w Polsce, opisują je i zdobywają wiedzę na temat środowiska ich życia. Czas trwania ok. 45 minut.

6. „Podróż w dalekie strony” -zajęcia odbywają się na sali Oko w oko. Dzieci podróżują w wyobraźni do Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Poprzez zabawę w kolorowanie poznają kontury kontynentów, niektóre gatunki zwierząt egzotycznych, uczą się także ich opisywania. Czas trwania ok. 50 minut.

7. Za co lubimy konie?" – zajęcia zaznajamiają dzieci z historią komunikacji lądowej, prezentują urodę wyrobów dawnego rzemiosła, rozbudzają zamiłowanie i szacunek dla koni, poszerzają zasób słów, zwracają uwagę na tematykę ekologiczną. Lekcji towarzyszą zabawy ruchowe, oglądanie „końskich” pasz i akcesoriów. Zajęcia odbywają się w Powozowni. Czas trwania ok. 60 min.

8. Wio Koniku!" - zajęcia odbywają się w Powozowni. Dzieci oglądają prezentację zdjęć koni oraz ekspozycję pojazdów konnych. Dowiadują się o danym sposobie podróżowania. Poznają wygląd koni i ich zachowania. Rozmawiamy także o potrzebie dobrego traktowania koni. Na zakończenie uczestnicy wykonują rysunek własnego pomysłu. Czas trwania ok. 45 minut.

9. Koń mój przyjaciel" - zajęcia odbywają się w Powozowni. Dzieci oglądają   pojazdy konne, uprzęże, siodła, rzeźbę konia.  Dowiadują się jak dawniej konie pracowały dla ludzi. Poznają wygląd koni, ich zachowania i potrzeby. Dowiadują się na czym polega przyjaźń człowieka z koniem i jak bezpiecznie przebywać w towarzystwie konia. Na zakończenie oglądają prezentację zdjęć i wykonują rysunek własnego pomysłu. Czas trwania ok. 45-60 minut.

10. "Historia pojazdów konnych" - zajęcia odbywają się w Powozowni, w oparciu o zbiory, prezentację i eksponaty. Uczestnicy poznają definicję pojazdu zaprzęgowego, historię wynalazków transportowych od epoki kamienia łupanego po wiek XX, typy pojazdów. Zwiedzając Powozownię wzbogacają swoje słownictwo. Poznają również akcesoria końskie i podstawowe pasze. Dla starszych dzieci krzyżówka dostosowana do wieku pomaga utrwalić nowe informacje. Czas trwania zajęć ok. 45 min.

Zwiastun filmu, którego całość można obejrzeć podczas zajęć (scenariusz i reżyseria: Ireneusz Kozłowski; zdjęcia: Jacek Sołtysiak; montaż: Piotr Księżopolski).

11. "Czego nie wiemy o koniach i innych zwierzętach?" - zajęcia odbywają się w Powozowni, w oparciu o zbiory, prezentację i eksponaty. Uczestnicy poznają nazwy gatunków zwierząt udomowionych, środowisko i warunki, w jakich powinny żyć. Uczą się budowy konia i jego potrzeb, wynikających ze specyfiki gatunku. Zwracamy uwagę na tematykę ekologiczną, wyrabiamy humanitarny stosunek do zwierząt, staramy się rozbudzić zamiłowanie do koni, przy zachowaniu rozsądku i zasad bezpieczeństwa. Dla starszych dzieci krzyżówka dostosowana do wieku pomaga utrwalić nowe informacje. Czas trwania zajęć ok. 45 min.

Uwaga: na życzenie prowadzimy lekcje o innej tematyce związanej z historią hodowli i użytkowania koni.

12. „Przygoda z grzybami” – wrzesień-listopad  - zajęcia odbywają się w Sali „Las”. Dzieci poznają wygląd wybranych grzybów m.in. borowika, kurkę, maślaka, muchomora. Wzbogacają słownictwo poprzez opisywanie wyglądu grzyba, poznają niebezpieczeństwo, jakie zagraża środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Rozwiązują zagadki, układają puzzle, kolorują grzyby. Czas trwania ok. 40 minut.

wróć


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących