Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki został zorganizowany po raz kolejnypoczynając od 2011 roku. W 2014 roku w 50 muzeach w całej Polsce przekonywano zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

26 kwietnia 2014 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę przekazywały zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybrało pięć dzieł ze swoich kolekcji.

W naszym muzeum wytypowaliśmy następujące obiekty do kontenplacji:

  1. Szafa na myśliwską broń palną

Należąca wcześniej do rodziny Czesława Jakoubeka (1928-2011),  powstała pod koniec XIX lub na początku XX w., została zamówiona przez członków Koła Łowieckiego, działającego przy żywieckiej gildii kupieckiej. Przeznaczona była dla arcyksięcia Karola Stefana Habsburga (1860-1930) z żywieckiej linii Habsburgów.  (na I piętrze w holu Koszarów Kantonistów)

  1. Obraz  p.t. „Lis”

Najnowszy nabytek Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa nieznanego autorstwa, pochodzący z  Holandii z  XVII wieku, namalowany w technice  olejnej na desce. (w Saloniku Myśliwskim z XIX w. w piwnicach Koszarów Kantonistów)

  1. Niedźwiedź polarny 

Dermoplast znajdujący się w sali „Oko w oko” na I piętrze budynku głównym - Koszary Kantonistów.

  1. Niedźwiedź brunatny

Dermoplast znajdujący się w sali „Las” na I piętrze budynku głównym - Koszary Kantonistów.

  1. Jadwagen

Myśliwska, sześcioosobowa bryka, do dwukonnego lub czterokonnego zaprzęgu, którą mógł powozić właściciel. Podwieszana drabinka na upolowaną zwierzynę. Wyprodukowana przez nieznaną firmę pruską lub wielkopolską, z początku XX wieku, ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie.     

 

Każdy obiekt ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczyło się w nią wsłuchać.

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących