II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia

W dniach 12 i 13 lipca na terenie Zamku Książ i Stada Ogierów w Książu odbył się II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless.

Tym razem przybyło 21 zaprzęgów, w tym goście z Belgii, Niemiec, Holandii i Szwajcarii.

Podczas takich zawodów obejrzeć można pojazdy oryginalne i repliki. Jedne i drugie, a także uprzęże, stroje zawodników i  obsługi, pielęgnacja koni wymagają ogromnej, często wieloletniej pracy dużego zespołu ludzi. Trzeba mieć nie tylko niemałe pieniądze, ale przede wszystkim serce do tej pracy.

W kategorii singli zwycięzcą został Tomasz Stelmach, w parach wygrał Szwajcar Christian Mettler (wygrał także klasyfikację generalną), a w tandemach (koń za koniem) najllepszy był Belg Urbain Van de Voorde. Powożący zaprzęgiem unicorn Niemiec Matthias Pfeifer nie miał podobnej konkurencji. W najbardziej prestiżowej kategorii – zaprzęgów czterokonnych – triumfował Ryszard Gil.

Wynik sportowy jest ważny, ale najważniejsze są wrażenia estetyczne. Tegoroczne zaprzęgi podziwiać można pod adresem:

Hanna Łysakowska

Na zdjęciach z ubiegłorocznego I Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia: faeton, lando i „siwy jednorożec” – bo tak nazywany jest także zaprzęg w szpic.

Fot. Hanna Polańska