Jeździec z Kresów, Tadeusz Dachowski na torach i hipodromach Europy.

15.06.2012 - 2.09.2012

Jeździec z Kresów, Tadeusz Dachowski na torach i hipodromach Europy.Tadeusz Dachowski (1868-1951) należał do grona najlepszych polskich jeźdźców w czasach przed pierwszą wojną światową. Urodził się w majątku Leśkowa na Ukrainie, w guberni kijowskiej. Jego ojciec Kazimierz Dachowski prowadził w Leśkowej hodowlę koni pełnej krwi angielskiej. Zamiłowanie do koni odziedziczył jego syn Tadeusz – z wykształcenia architekt, absolwent Politechniki Drezdeńskiej, dla którego jeździectwo stało się życiową pasją.

Największe sukcesy odnosił w latach 1894-1914, kiedy zdobył imponującą liczbę nagród (prawie 300), ustanowił rekordy skoków konnych na szerokość i wysokość.Brał udział w niezliczonej ilości konkursów hipicznych, wyścigach konnych, biegach myśliwskich, cross country steeple chase. Startował w Antoninach, Budapeszcie, Berlinie, Humaniu, Jarmolińcach, Kijowie, Krakowie, Lublinie, Lwowie, Łodzi, Marburgu, Moskwie, Odessie, Pardubicach, Petersburgu, Piotrkowie, Proskurowie, Pradze, Radomiu, Równem, Warszawie, Wiedniu, Winnicy.

W latach 1912 i 1913 startował w Wielkiej Pardubickiej na polskiej hodowli Zeppelinie, za każdym razem zajmując drugie miejsce. Należał do grona stałych uczestników konnych polowań par force w Antoninach Józefa hr. Potockiego.W 1935 roku Tadeusz Dachowski został odznaczony Polską Honorową Odznaką Jeździecką.

W czasie trwania wystawy, w dniu 30 sierpnia 2012 r. (czwartek) o godz. 17.00, w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa odbędzie się spotkanie poświęcone p. Karolowi Colonna-Czosnowskiemu, zamiłowanemu uczestnikowi polowań konnych par force, autorowi autobiograficznej książki „Na łasce losu”. Jego ojciec Eustachy Czosnowski zachował pamięć o Tadeuszu Dachowskim w tekście pt. „Garść wspomień o ś.p. Tadeuszu Dachowskim”.

Pobierz ulotkę w pdf

Pobierz Jeździec z kesów.pdf