Afryka w fotografii Ryszarda Czajkowskiego

czynna od 16 stycznia do 16 maja 2009 roku

Patronat honorowy wystawy objęła Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Patronat merytoryczny nad wystawą "Afryka w fotografii Ryszarda Czajkowskiego" objęła Pani Krystyna Mucha – Dyrektor Wydziału Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Wystawa prezentowała Afrykę widzianą oczyma podróżnika Ryszarda Czajkowskiego. Autor fotografii jest postacią niezwykle ciekawą a jego życie mogłoby stanowić materiał na niejedną książkę.
Pierwszą wyprawę Ryszard Czajkowski zorganizował ponad 40 lat temu. Od tego czasu zwiedził wszysztkie kontynenty. Wrażeniami z podróży starał się dzielić z innymi. Jest autorem ponad 300 programów telewizyjnych, m. in. znanego „Przez lądy i morza”, kilkudziesięciu filmów podróżniczych oraz wielu wystaw i wykładów dla dzieci i młodzieży.
Do Afryki Ryszard Czajkowski wracał wielokrotnie. Plon tych wypraw stanowią liczne fotografie oraz filmy, takie jak: „Tajemniczy świat Dogonów” czy „Quirimba – wyspa szczęścia”.
Wystawa, prezentowana była w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w okresie od 16 stycznia do 16 maja 2009 roku, poświęcona była głównie wspaniałej, afrykańskiej przyrodzie. Barwne zdjęcia ukazywały kontynent nie tylko poprzez piękny, zróżnicowany krajobraz i egzotyczne gatunki żyjących tam zwierząt, ale także jego mieszkańców. Na fotografiach można było zobaczyć zarówno kultury tradycyjne żyjące w bliskim kontakcie z przyrodą, jak świat nowoczesnej cywilizacji, przypominający europejskie metropolie.
Oprócz powiększonych zdjęć prezentowaliśmy tablice edukacyjne oraz przedmioty związane z miejscową kulturą i tradycją, takie jak krążki noszone w ustach przez kobiety Mursich.

Komisarz wystawy: dr Sebastian Juszko

Wystawie towarzyszyła bogata oferta edukacyjna przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej oraz cykl sobotnich spotkań z Ryszardem Czajkowskim dla zwiedzających indywidualnie.

W czasie trwania wystawy odbyło się 6 sobotnich prelekcji Ryszarda Czajkowskiego:
14 lutego – Wielkie Zimbabwe
7 marca – Z Biblią do Etiopii
28 marca – Ziemia Święta - wykład specjalny
25 kwietnia – Afryka Zachodnia – Dogonowie
16 maja – Z Cape Town do Sousseville

16 maja podczas "Nocy Muzeów" - Ludy Kenii

Pracownicy Muzeum przeprowadzili ponad 60 lekcji:
Afrykańska podróż – dzieci 6-letnie

W Afryce – piękno przyrody, życie zwierząt i ludzi – uczniowie klas 1-3

Niezwykle piękno i różnorodność afrykańskiej przyrody – uczniowie klas 4-6

Afryka – kontynent pełen kontrastów – uczniowie klas gimnazjalnych

Zorganizowaliśmy 15 spotkań z Ryszardem Czajkowskim przeznaczonych dla dzieci i młodziezy szkolnej na temat Afryki.