Wystawa „Michał Bohdanowicz – rodzina i przyjaciele”

 

5 września - 30 września 2014

Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie

 

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa nawiązało współpracę z Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Owocem tej współpracy jest wystawa „Michał Bohdanowicz – rodzina i przyjaciele”, która rozpocznie się 4 września. W tym dniu odbędzie się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Weterana, organizowanego z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego, wspólnie z Mazowiecką Radą ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz CBW.

Ekspozycja będzie się mieściła w gmachu Centralnej Biblioteki Wojskowej przy ul. Ostrobramskiej 109. Wystawę będzie można obejrzeć od 5 do 30 września, w godzinach pracy Biblioteki.

Wszystkie prezentowane pamiątki przekazała do zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Anna Bohdanowicz – córka Michała i Wandy Bohdanowiczów. Zdjęcia są reprodukcjami odbitek, które Muzeum otrzymało w darze od Anny Bohdanowicz i śp. Kazimierza Leskiego – szwagra rtm. Bohdanowicza.

 

 

Rotmistrz Michał Bohdanowicz (1903-1948)

Służył w 9 Pułku Strzelców Konnych oraz w 4 i 13 Pułku Ułanów. W 1936 roku 1 szwadron 13 p.uł. uzyskał nazwę „Tatarski” i zaczęto do niego kierować wszystkich poborowych Tatarów polskich. Pierwszym dowódcą szwadronu tatarskiego był rtm. Michał Bohdanowicz.

W 1932 roku wziął ślub z Wandą Leską (1908-1981). Wanda i jej siostra Anna były zapalonymi sportsmenkami i kobietami nowoczesnymi. Z powodzeniem startowały w zawodach konnych, jeździły na nartach, ale także fotografowały, prowadziły samochód, a Anna była pilotem. Obie panie zapisały piękne karty w historii II wojny światowej. Ich brat dr inż. płk pilot Kazimierz Leski „Bradl” stał się prawdziwą legendą.

 

 

Rotmistrz Michał Bohdanowicz dzielił nienaganną służbę wojskową i życie rodzinne z licznymi startami w konkursach hipicznych, biegach na przełaj i wyścigach. Zdobył setki nagród, w tym piękne przedmioty, ofiarowywane przez prywatnych fundatorów jako nagrody honorowe. Rodzina Bohdanowiczów miała wielu przyjaciół wśród wybitnych polskich jeźdźców klasy międzynarodowej, wśród których wymienić można rtm. Wilhelma Lewickiego i por. Janusza Komorowskiego – olimpijczyka z Berlina. Koni wyścigowych użyczali Bohdanowiczowi m.in. ppłk Karol Rómmel i mjr Henryk Dobrzański.

Po wybuchu II wojny światowej rtm. Bohdanowicz trafił do niewoli niemieckiej i do zakończenia działań wojennych więziony był w oflagu Wolderberg. Po wyzwoleniu znalazł się w Anglii, skąd wrócił do Polski w 1948 roku. Dzięki pomocy znajomych podjął pracę na Służewcu. Po 3 miesiącach zmarł w szpitalu (nierozpoznany zawał serca).

 

Hanna Łysakowska

Dział Hipologii

Zdjęcia:

Wilno, Pośpieszka, 1935. M. Bohdanowicz z pucharem za zwycięstwo w Gonitwie z przeszkodami im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Warszawa, Hipodrom w Łazienkach, 1930. Anna Leska na siwym koniu Feliks.

Warszawa, Ujeżdżalnia W.S.W., 1931. Wanda Leska z koniem Kazik.

Wilno, Pośpieszka, 1936. Konkurs Otwarcia – rtm. Bohdanowicz wygrywa na koniu Talar III.

 

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących