Cwał. Wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego

to cykl 30 nastrojowych zdjęć zainspirowanych pobytem artysty w Stadninie Koni Kielnarowa w chutorze Tarnawka, gdzie prowadzony jest tabunowy chów konia arabskiego w tradycji XVIII-wiecznych stadnin magnackich Kresów Wschodnich.

Artysta po raz pierwszy zobaczył konie arabskie w Stadninie w Białce i od tej chwili pozostaje pod ich urokiem. Inspiruje go piękno ich sylwetki i poetyka ruchu, ale przede wszystkim poczucie wolności emanującej z pędzącego przez rozległe pastwisko stada. Takie obrazy odnalazł Budziński w Stadninie Kielnarowa w Tarnawce, która okazała się wymarzonym plenerem fotograficznym. Powstałe prace, efekt kolejnych wizyt w Stadninie, to zapis życia przebywających na wolności koni. Artysta zatrzymał w kadrze ich piękno i siłę, rozwiane grzywy koni pędzących przez zimowe pastwisko, chwile walki, czułości i trwania w bezruchu. Z prac artysty wyłania się obraz zwierząt, które według bliskowschodnich przekazów zostały stworzone z piasku i z wiatru. Ich tajemnicze piękno opisał Juliusz Słowacki w „Księciu Niezłomnym”:

…co do lotu – był, mówię, obłokiem,
Co do nozdrza – był szczerym rubinem,
A był orłem, gdy puścił się lotem –
A gdy piersią uderzył – był grzmotem…

Tadeusz Budziński urodził się 7 kwietnia 1939 w Niżankowicach, wychował w Przemyślu. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1972-1974 był prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, od 1978 do 1999 r. kierował oddziałem ZPAF w Rzeszowie. Specjalizuje się w fotografii krajobrazowej. Fotografuje przyrodę i zabytki architektury Bieszczadów i Podkarpacia. Jest autorem ponad trzydziestu albumów, uczestnikiem kilkudziesięciu konkursów i wystaw w kraju i za granicą. Jednym z najistotniejszych osiągnięć artysty jest wystawa i album „W krainie wilka” (1995) wieńcząca 10 lat wędrówek z aparatem i strzelbą po lasach Bieszczadów. Ekspozycja prezentowana była w wielu miastach w Polsce i zagranicą, m.in.: w Ammanie, Barcelonie, Phenianie, Montevideo. Album „Wilk” (2003) zdobył nagrodę na Grand Prix Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Artysta uczestniczył w kilkudziesięciu konkursach i wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. brązowego medalu na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii artystycznej „Konfrontacje” Lublin 1973, złotego medalu na Biennale Fotografii Przyrodniczej, Poznań 1972, Grand Prix na tym konkursie w 1974 roku, wyróżnienia honorowego na Światowej Wystawie Fotografii zorganizowanej w Kenii w 1974 r. przez ONZ. Został odznaczony przez Zarząd Główny PTTK dyplomem Fotografa Krajoznawcy Polski oraz medalem 40-lecia ZPAF. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Muzeum Ziemi Przemyskiej, BWA w Rzeszowie.

Komisarz wystawy: Julia Włodarczyk

Spotkania towarzyszące wystawie:

1 maja (sobota godzina 12:30) - Na tropach Diabła Łańcuckiego

Spotkanie z Jackiem Komudą, pisarzem i historykiem na temat Rzeczpospolitej szlacheckiej i bohaterze swojej powieści Diabeł Łańcucki Stanisławie Stadnickim.

15 maja (sobota, Noc Muzeów) godzina 20.00 - Spotkanie z autorem wystawy, Tadeuszem Budzińskim

Artysta opowiedział o swojej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli okazję do nabycia albumów fotografii przyrodniczej Mistrza, m.in. „Hucuły dzieci wiatru”, „Bieszczady” i nagrodzony Grand Prix Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek album „Wilk”.

22 maja (sobota) godzina 12.30 - Arab - koń przyjazny człowiekowi

Spotkanie z Krystyną Chmiel, hodowczynią koni arabskich, sędzią, tłumaczką, autorką książki "One tworzyły piękno" i licznych artykułów na temat konia arabskiego i członkiem redakcji kwartalnika „Araby”, dodatku do miesięcznika „Koń Polski”.

5 czerwca (sobota) godzina 12.30 - Miejsce konia arabskiego we współczesnej historii Polski. Spotkanie z Moniką Luft i Krzysztofem Dużyńskim.

Monika Luft jest pisarką, wydawcą i redaktorką portalu poświęconego koniom arabskim: www.polskiearaby.com. Jest autorką dwóch powieści: "Śmiech iguany" i "System argentyński", słuchowisk radiowych oraz felietonów i artykułów poświęconych koniom arabskim. Od kilku lat zajmuje się hodowlą koni arabskich. www.monikaluft.pl

Krzysztof Dużyński właściciel firmy PR promującej m.in. produkcje polskiej i zagranicznej kinematografii (Ja wam pokażę!, Ranczo Wilkowyje, Piraci z Karaibów), wydawca, współwłaściciel stadniny koni arabskich L-Arabians. Przez wiele lat był prowadzącym i wydawcą programów telewizyjnych m.in. Kawa czy herbata? i radiowych (Radio ESKA). www.bigbang.pl