Dawni mistrzowie - malarstwo europejskie

Dawni mistrzowie - malarstwo europejskie XVII-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Galeria Dąmbskich (19 czerwca – 18 września 2005)

Wystawa była prezentacją części tzw. "Galerii Dąmbskich", zgromadzonej we Lwowie na przełomie XVIII i XIX wieku przez urzędnika państwowego, Łukasza Dąmbskiego. Niegdyś kolekcja liczyła około 300 obrazów i grafik. Obecnie, po kolejnych zmianach właścicieli, jedną jej część można oglądać w Lwowskiej Galerii Obrazów, druga (około 160 obrazów i 40 grafik) znajduje się w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

 

Na wystawie w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa pokazało około 50 obrazów. Były to dzieła o tematyce starannie dobranej pod kątem profilu działalności naszego Muzeum, a więc pejzaże, portretowe wizerunki zwierząt i sceny łowieckie. Były to prace o bardzo dobry poziom malarstwa, egzemplifikujące panującą w epoce baroku stylistykę, przyrodnicze wątki tematyczne czy rozwiązania technologiczne. Oprócz obrazów na płótnie prezentowane były rzadkie przykłady malarstwa na drewnie, blasze cynkowej i miedzianej. Autorami przedstawionych obrazów byli artyści szkoły włoskiej, flamandzkiej, a zwłaszcza austriackiej i niemieckiej, m.in. J.Faistenberger, Ch.H. Brand, F.A. Grafenstein, M. Wutky, G.P. Rugendas, A.Querfurt, J.G.Pforr, P.F. de Hamilton, J.M.Schinnagl.

 

Kolekcja Łukasza Dąmbskiego ma dla rozwoju kultury znaczenie szczególne, od samego początku bowiem była kompletowana z myślą o udostępnianiu społeczeństwu. W skromnej historii kolekcjonerstwa polskiego stawia ją to pod tym względem obok zbiorów Izabeli Czartoryskiej, Stanisława Kostki Potockiego czy Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.

Poprzez tę prezentację Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa stało się kolejnym na przestrzeni ostatnich 200 lat wykonawcą testamentu Dąmbskiego, który pragnął by jego zbiory "publicznemu użytkowi powszechnie służyć mogły". Spełnienie takiego przesłania uważaliśmy, jako instytucja muzealna, za przyjemny obowiązek i jeden z celów działania. Chcieliśmy pokazać jak największej liczbie odbiorców zjawisko w pełni na to zasługujące, choć niedoceniane i mało znane.

 

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Honorowy patronat nad wystawą objął Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia S. A.

Patronat medialny: TVP3, Polskie Radio 2 oraz redakcja miesięcznika „Łowiec Polski”

Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury oraz Pekaes S. A.

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących