Janusz Towpik

Janusz Towpikurodził się 18 lipca 1934 roku w Cieszynie, lecz całe swoje życie związany był z Warszawą. W 1959 rokuuzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie, jako wolny słuchacz, studiował malarstwo w pracowni profesora Michała Byliny w Akademii Sztuk Pięknych.

W 1962 roku, na podstawie złożonych prac, został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1962-1976 pracował jako wykładowca w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Od początku lat 60. ilustrował książki dla dzieci i młodzieży oraz atlasy przyrodnicze, książki popularnonaukowe i podręczniki.

W latach 70. współpracował z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci, jedno z pierwszych tego typu w Europie.

Projektował drobne formy graficzne: znaczki pocztowe, etykiety zapałczane, pocztówki ekslibrisy. Był autorem niezliczonej ilości szkiców i rysunków, dla których nieustającym źródłem inspiracji była polska przyroda. Jako miłośnik zwierząt, w szczególności koni, z zamiłowaniem jeździł konno.

Brał udział w licznych konkursach i wystawach. Cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o te same motywy seria intarsji były Jego ostatnimi pracami.

Zmarł nagle 8 lutego 1981 roku w swoim żoliborskim mieszkaniu.

Na wystawie, pierwszej od wielu lat retrospektywie, prezentujemy dorobek Artysty - jego prace rysunkowe, studia, pejzaże, małe formy - znaczki, ekslibrisy, pocztówki, także ilustracje książkowe, projekty intarsji, a nawet gobeliny.

Współorganizatorem wystawy jest córka artysty Barbara Towpik-Roszkiewicz.

 

Honorowy patronat nad wystawą objął

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Pan Profesor dr inż. Stefan Wrona.

 

Realizacja wystawy:

komisarz - Hanna Łysakowska

projekt plastyczny - Paula Okoroafor

oprawa graficzna, prezentacje - Monika Grubizna

promocja - Monika Grubizna, Hanna Łysakowska, Magdalena Tarnowska

architektura wystawiennicza - Karol Zacharzewski

prace elektryczne i elektroniczne - Stefan Nowicki

etalaż - Andrzej Domański, Hanna Łysakowska, Monika Grubizna, Magdalena Tarnowska


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących