Józef Korolkiewicz - najmłodszy uczeń Kossaka

Józef Korolkiewicz - najmłodszy uczeń Kossaka (10 grudnia - 25 marca 2007)

Wystawa prezentowała bogatą biografię i malarską twórczość artysty z lat 70. 80.XX w. - obrazy olejne, gwasze, rysunki. Wśród prac dominowała tematyka hipiczna: pełne ekspresji i dynamizmu zawody konne, biegi myśliwskie, przejażdżki.

Konie Józefa Korolkiewicza - zawsze w ruchu, zawsze pełne życia, piękne i poetyckie zarazem - przywodziły na myśl te z wiersza Ernesta Brylla:

"... biegły przez łąkę lekkie, niewstrzymane

Jak obłoki goniące swój cień w ciepłej trawie

A grzywy ich wysoko w powietrzu rozwiane

Ptaków niebieskich dosięgały prawie...".

Józef Korolkiewicz (1902 - 1988) był wirtuozem koloru. Wszystkie obrazy olejne i gwasze prezentują ogromne bogactwo świetlistej, pełnej ekspresji palety. Artysta był także mistrzem w kreowaniu sugestii ruchu i lekkiej, niewymuszonej kompozycji. Szkice rysunkowe pokazują bardzo wyraźnie niezwykłą łatwość rysowania. Sprawiają wrażenie tworzonych bez żadnego wysiłku, bez poprawek, poszukiwań, drobiazgowych studiów. Malarstwo Korolkiewicza jest żywe, radosne, bliskie człowiekowi, tym bardziej, że artysta zachował czytelną, utrzymaną w konwencji realistycznej formę. Emanuje z niego żywiołowość, intensywność przeżyć i pasja tworzenia.

Już we wczesnym dzieciństwie rysował obrazki zdradzające niepospolite zdolności. W wieku 15 lat został przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do pracowni Wojciecha Kossaka będąc jego najmłodszym uczniem. Zadebiutował jako malarz w 1927 roku w Zachęcie. Niestety prawie wszystkie dzieła powstałe przed wojną uległy zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie zajął się sztuką użytkową projektując plakaty, znaczki pocztowe, medale, gobeliny, ilustracje do książek.

Józef Korolkiewicz to postać niezwykła, obdarzona nie tylko wielkim talentem malarskim. Druga pasja Korolkiewicza to sport. Był znanym lekkoatletą, członkiem polskiej reprezentacji na zawodach międzynarodowych w biegu na 400 metrów przez płotki i 4 x 400 m, wielokrotnym rekordzistą Polski. Krótką i błyskotliwą karierę (1924 - 1928) przerwała kontuzja przed Olimpiadą w Amsterdamie, ale dobra kondycja fizyczna pozwoliła mu niemal do końca życia brać udział w turniejach tenisowych. Korolkiewicz miał także wielki talent muzyczny. Występował jako solista Opery Warszawskiej z przerwami od 1934 do 1949 roku. Śpiewał partie barytonu w najważniejszych operach: "Halka" i "Straszny dwór" St. Moniuszki, "Cyrulik sewilski", "Faust" Ch. Gounoda, "Carmen" G. Bizeta, "Rigoletto" G.Verdiego, "Madame Buterfly G.Pucciniego. Współpracował z Polskim Radiem, nagrał szereg płyt m.in. z pieśniami polskimi Moniuszki i Chopina.

Wystawie towarzyszył duży album zawierający ok. 150 ilustracji.

"Józef Korolkiewicz" oprac. Kinga Kawalerowicz, Emilia Bzicka, wydawcy: Wydawnictwo BOSZ i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Olszanica 2006, ISBN 83-89747-53-7

Wystawa zorganizowana przez: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Master Film Ltd.

Patronat medialny nad wystawą "Józef Korolkiewicz - najmłodszy uczeń Wojciecha Kossaka" objęli: TVP Kultura, Drugi Program Polskiego Radia oraz redakcje miesięczników „Łowiec Polski” i „Koń Polski”.

Wystawa była także eksponowana w Muzeum w Łańcucie w terminie: 10 kwiecień – 31 lipca 2007.

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących