Konie w krainie Czyngis-Chana

Mongolia – olbrzymi kraj położony w centralnej Azji jest prawdziwą krainą koni. Na jego wielkich przestrzeniach stanowią one nieodzowny środek komunikacji, są podstawą bytu Mongołów.

Wystawa wprowadzała w świat jurt, koni, kumysu, mongolskich krajobrazów. Prezentowaliśmy bogaty zbiór oporządzenia jeździeckiego, a także przedmioty służące mieszkańcom jurt w hodowli koni i w codziennym życiu na stepie. Na fotografiach można było zobaczyć m.in. sposoby chwytania koni, mongolskich jeźdźców, portrety koni, uczestników wyścigów konnych, szamanów, kopce owoo, etapy stawiania jurty i jej wyposażenie.

Pomysłodawcą wystawy był Wojciech Tomasz Biernawski z wykształcenia etnograf, od lat zawodowo związany z produkcją filmową, w której zajmuje się przygotowaniem jeźdźców i koni do zdjęć, scenografią, dekoratorstwem. Specjalizuje się w jeździectwie, militariach, kostiumach i tematyce etnograficznej. Wojciech Tomasz Biernawski odbył kilka podróży do Mongolii, m.in. w 2004 r., kiedy współpracował jako kostiumolog przy produkcji filmu pt. „Gengis-Khan” prod. BBC, poświęconego twórcy mongolskiego imperium.

Ekspozycji towarzyszyły spotkania z podróżnikami, fotografami, znawcami Mongolii:

►Piotrem Malczewskim - "Mongolia - kraina przestrzeni" - 29 sierpnia.

►Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami - "Mongolia - w kraju Czyngis-Chana" - 26 września.

►Przedstawicielami Stowarzyszenia Polska-Mongolia - Grzegorzem Cessakiem, Sainjargal Byambasuran-Federowską - "Mongolia - kraj wielkich tradycji" - 17 października.

►Wojciechem Tomaszem Biernawskim - "Na planie Genghis Khana". Wspomnienia z Mongolii" - 24 października.

Autor fotografii wykorzystanych na wystawie: Wojciech Tomasz Biernawski

Komisarz wystawy: Hanna Polańska

Współpraca: Dorota Walczak

Projekt plastyczny: Witold Błażejewski

Wystawa była częścią Dni Mongolii, które odbyły się na terenie Parku Łazienkowskiego i naszego Muzeum 27 i 28 czerwca 2009.

Honorowy patronat: Ambasador Mongolii Otgon Dambiinyam oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.