KOSSAK NIEZNANY. RYSUNKI I AKWARELE KAROLA KOSSAKA.

4 listopada 2014 –  15 lutego 2015

Wystawa poświęcona będzie życiu i twórczości Karola Kossaka (1896-1975) – najmniej znanego przedstawiciela malarskiego rodu Kossaków, który w historii polskiego malarstwa właściwie nie istnieje. Mimo wielkiego talentu artysta nie zyskał sławy i ciągle pozostaje w cieniu Juliusza – dziadka, Wojciecha – stryja i Jerzego – stryjecznego brata. Pierwszym krokiem do ocalenia tej postaci od zapomnienia były opublikowane w 2013 r. roku wspomnienia Teresy Kossak, córki artysty. Wystawa organizowana przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, niejako dopełniając książkę, stawia sobie ten sam cel. Mamy nadzieję, że dzięki obu tym przedsięwzięciom Karol Kossak nie będzie już „nieznany”.

Karol Kossak otrzymał gruntowne, akademickie wykształcenie; kształcił się we Lwowie, Wiedniu i Krakowie u bardzo znanych i cenionych malarzy – Stanisława Kaczora-Batowskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Kazimierza Pochwalskiego, Wojciecha Kossaka. Nie stosował techniki olejnej, malował wyłącznie niewielkich rozmiarów akwarele. Dużo rysował – ołówkiem, piórkiem, flamastrem. Tematyka jego prac to przede wszystkim konie we wszelkich możliwych sytuacjach – przy pracy, w czasie zawodów, na pastwisku; od pięknych arabów po zwykłe „szkapy”. Pozostawił także tysiące szkiców rejestrujących otaczającą rzeczywistość, czasem z dużą dozą specyficznego poczucia humoru. Wiele twórczej energii poświęcił dzieciom.

Był wrażliwym, skromnym człowiekiem. Sława, wystawy, względy marszandów nie były dla niego ważne. Nad wszystko inne przedkładał sztukę. Tworzył dla niej samej i dla siebie, nie dla pieniędzy.

Emilia Bzicka

Kurator wystawy

Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka. Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka. Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka. Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka.
Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka." Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka." Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka." Wernisaż wystawy "Kossak nieznany. Rysunki i akwarele Karola Kossaka."
fot. Andrzej Wierzbieniec