Okruchy wielkich łowów

Okruchy wielkich łowów (6 października - 13 listopada 2005)

Po II wojnie światowej skończyła się epoka polujących ziemian. Reforma rolna ostatecznie zamknęła rozdział dotyczący łowiectwa, integralnie związanego z ziemiaństwem. W czasach PRL nikt nie miał możliwości, czasu i ochoty do prezentowania etosu ziemianina-myśliwego. W świadomości Polaków zostało z niego tyle, ile przechowały muzea, utrwaliły obrazy, fotografie i książki wybitnych pisarzy łowieckich okresu międzywojennego.

Po kilkudziesięciu latach powoli wypełniana była próżnia w wiedzy o ziemiańskich losach i zapomnianych niejednokrotnie obyczajach. Przyczyniało się do tego również Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, poprzez organizację wystaw czasowych mówiących o dziejach organizacji łowieckich na Kresach Północno-Wschodnich oraz w Galicji w XIX/XX wieku oraz prezentowaną ekspozycję stałą, pozwalającą obejrzeć urządzenie salonu myśliwskiego w dawnym dworze.

Wystawa „Okruchy wielkich łowów", przygotowana we współpracy z wydawnictwem "Łowiec Polski", ukazywała wycinek ziemiańskiego życia, jakim są polowania. Stare fotografie przybliżały widzom wizerunki uczestników łowów, często o znanych z historii nazwiskach. Pokazywały charakterystyczne ubiory, pojazdy i broń.

 

 

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących