Pejzaż i sceny rodzajowe w malarstwie polskim

Pejzaż i sceny rodzajowe w malarstwie polskim XIX/XX w.

grudzień 2011 - styczeń 2012

„Pejzaż i sceny rodzajowe

w malarstwie polskim XIX/XX w.”

są: Fundacja Innowacji Społeczno – Kulturalnych oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Wystawa czasowa ukazuje piękno przyrody, tradycje i obyczaje polskie oraz sceny myśliwskie.

Z pomocą prywatnych kolekcjonerów udało się zaprezentować trzydzieści obrazów z przełomu XIX i XX wieku ukazujących kunszt tradycyjnego warsztatu malarskiego takich artystów jak: Alfred Wierusz-Kowalski, Jan Styka, Julian Fałat, Jan Rosen, Alfons Dunin-Borkowski, Ignacy Zygmuntowicz, Adam Setkowicz, Jerzy Potrzebowski, Jan Kotowski.

Jednym z najcenniejszych obrazów jest eksponowany fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej z 1897 r. Jana Styki. Artysta odpowiedział na zlecenie Węgrów, którzy zachwyceni Panoramą Racławicką zlecili namalowanie poddobnego dzieła z okazji 50-tej rocznicy walk rewolucyjnych z 1848-49 r. Przy pracach wzięło udział wielu artystów. Pierwotnie mierzył on 15m wysokości, o obwodzie 120 m. Po wielu perypetiach został pocięty na wiele części i od tego czasu zaczęto poszukiwania zaginionych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej od grudnia 2011 do końca stycznia 2012.