Wystawa Fotografii Laureatów Konkursu Fotograficznego „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego

 

10 września – 19 października 2014

 

Włodzimierz Puchalski – przyrodnik, fotograf, myśliwy, niekwestionowany mistrz fotografii przyrodniczej, zdobywca wielu nagród, autor wielu książek i filmów o tematyce przyrodniczej.

Urodził się 6 marca 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Od młodzieńczych lat był myśliwym, a pasję fotograficzną przejął od swojego ojca, uprawiającego fotografię zwierząt i przyrody.

Po ukończeniu studiów na Akademii Rolniczej był m.in. asystentem na Politechnice Lwowskiej i asystentem na SGGW w Warszawie, gdzie opracował metodę posługiwania się filmami i przeźroczami w czasie wykładów. Już wtedy osiągał wielkie sukcesy. Stworzył swój pierwszy film „Bezkrwawe łowy”, zorganizował też pierwszą w Polsce wystawę o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej, zdobył Złoty Medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie, otrzymywał wiele zamówień od czasopism krajowych i zagranicznych na fotografię przyrodniczą, kilkakrotnie zdobył pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym „Łowca Polskiego”.

Po II wojnie światowej, w której czynnie uczestniczył, organizował krakowski Instytut Filmowy, prowadził kurs obsługi aparatów filmowych, sposobów filmowania zjawisk przyrodniczych. Pracował również w Instytucie Zoologii na Uniwersytecie Jagiellońskim a od 1956 r. w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Zmarł podczas wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego, gdzie został też pochowany. W Polsce jednym z kilku miejsc upamiętnienia Włodzimierza Puchalskiego jest gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd.

Pragnąc zachować pamięć o wybitnej postaci, redakcja miesięcznika „Łowiec Polski” podjęła decyzję, by konkurs fotograficzny nazwać imieniem Włodzimierza Puchalskiego.

Co rok w konkursie uczestniczy wielu miłośników przyrody, fotografii, sztuki, którzy za pomocą aparatu fotograficznego, próbują uchwycić piękno przyrody. Pomimo rozwoju techniki, fotografia przyrodnicza jest bardzo trudna, wymaga wiele trudu i cierpliwości. Efekty wędrówek z aparatem w ręku podziwiamy na corocznej wystawie Laureatów Konkursu organizowanej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

 


     
     

 

 

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u

 

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących