Wszystkie zwierzęta duże i małe

Wszystkie zwierzęta duże i małe… Malarstwo animalistyczne Ewy Lasek

23 czerwca - 5 września 2010

Komisarz wystawy - dr Magdalena Tarnowska

Pasją Ewy Lasek jest malowanie zwierząt, zarówno ze względu na sympatię, jaką do nich żywi, jak ze względu na znaczenie jakie odgrywają od wieków w sztukach plastycznych. Zwierzęta przede wszystkim stanowią dla niej punkt wyjścia do twórczych poszukiwań - formy, barwy, faktury. Jej sztuka mieści się w najlepszych tradycjach europejskiego malarstwa animalistycznego. Możemy w niej odnaleźć odwołania do twórczości artystów francuskich XVII wieku, czy dzieł rodzimych malarzy Józefa Chełmońskiego i Piotra Michałowskiego.

Artystka wnikliwie studiując zachowania i kształty zwierząt maluje kompozycje rodzajowe przedstawiające ich świat w całej jego różnorodności form, barw, zachowań, nastrojów i relacji łączących poszczególne osobniki. Do jej ulubionych tematów należą konie, psy, ptactwo – domowe i dzikie, zwierzęta egzotyczne, a także gryzonie. Sięgając do technik malarstwa XVII-XIX wieku, czy stosując nowoczesne, zwarte formy ostro odcinające się od monochromatycznego tła, sprawia, że jej obrazy stają się swego rodzaju wejściem do tajemniczego świata Natury lub, odwołującym się do estetyki współczesnego świata, znakiem graficznym. Ewa Lasek posługuje się najczęściej technika olejną i ołówkiem. Tworzy zarówno obrazy wielkoformatowe oddziałujące dynamicznymi, rytmicznymi sekwencjami linii i barw, jak niewielkich rozmiarów kameralne przedstawienia ptaków, najczęściej na tle pejzażu. Każdy z tych maleńkich obrazów, przywodzący na myśl sztukę Jeana Chardina, czy malarstwo holenderskie, to mikrokosmos – fragment świata widziany przez odwróconą lunetę. Rysunki wykonane tuszem i ołówkiem, prezentują mistrzostwo w posługiwaniu się tymi technikami. Sylwetki zwierząt rysowane są drobnymi, precyzyjnymi kreskami dającymi efekt światłocieniowego modelunku, lekkości i siły zarazem.

Prezentowane na wystawie prace, jest ich ponad pięćdziesiąt, zabierają nas w podróż w świat przyrody, nieustannie poddawany negacji i odsuwany w cień przez współczesnego człowieka To wyprawa poprzez kształty, barwy i światło prowadząca nas w duchowy wymiar Natury.

Wystawie towarzyszy katalog w j. polskim i angielskim (do pobrania obok!) zawierający fotografie większości prac (część z prezentowanych obrazów można zarezerwować do nabycia).

Ewa Lasek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, ilustracją. Jest także autorką polichromii ściennych, m.in.: w Domu Pracy Twórczej MKiDN Pałac w Radziejowicach, w rezydencjach w Zalesiu Dolnym i Konstancinie. Od 1979 roku artystka bierze udział w wystawach organizowanych w galeriach i muzeach w Polsce i zagranicą (Japonia, Niemcy, USA). W ostatnich latach miała też dwie wystawy indywidualne: w 2004 w Galerii Bellotto w Warszawie oraz w 2005 w Domu Pracy Twórczej MKiDN w Radziejowicach. Jej obrazy są sprzedawane są w najlepszych domach aukcyjnych świata, m.in.: Sothebys i Christie w Londynie, Neue Meister w Monachium, Dorotheum w Wiedniu.

Atrakcjami towarzyszącymi wystawie były:

• Rodzinne słuchanie opowiadań o zwierzętach z różnych zakątków świata, czytanych przez pracowników Muzeum.

Niedziele - 4 lipca, 18 lipca, 8 sierpnia, 22 sierpnia - godz. 12:00 i 13:30

• Spotkania z opowiadaczami historii z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

31 lipca (sobota) - godz. 12:30

28 sierpnia (sobota) - godz. 12:30

• Kącik plastyczny to idealne miejsce, w którym dzieci mogły przelać swoje wizje świata przyrody na papier. Za podpowiedź posłużyły zwierzęta spoglądające z obrazów Ewy Lasek.

Soboty i niedziele w godz. 12:00 - 14:00 (za wyjątkiem dni, w których odbywały się czytanie bajek i spotkania z opowiadaczami historii)