Wystawa Fotografii Laureatów Konkursu Fotograficznego „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego

10 września – 20 października 2013

Włodzimierz Puchalski był niekwestionowanym mistrzem fotografii przyrodniczej. Jego czarno-białe fotografie wielokrotnie nagradzano w konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym od okresu międzywojennego przez czasopismo myśliwskie „Łowiec Polski”. Puchalski, wygrywając w kolejnych edycjach konkursu, tworzył swego rodzaju wzorzec dla innych uprawiających tę, niewątpliwie, najtrudniejszą dziedzinę działalności fotograficznej. Z prac nadsyłanych na konkursy powstawały ilustracje artykułów w „Łowcu Polskim”. Pragnąc zachować pamięć o wybitnym artyście, nieżyjącym już Włodzimierzu Puchal­skim, redakcja miesięcznika podjęła decyzję o nazwani konkursu Jego imieniem.

Podobnie jak przed dziesiątkami lat młodzi, naśladując Mistrza, próbują uchwycić piękno przyrody rejestrując jej najciekawsze aspekty za pomocą aparatu fotograficznego. I pomimo rozwoju technicznego w tej dziedzinie, fotografia przyrodnicza nadal pozostaje zajęciem wymagającym trudu, poświęcenia i niesłychanej cierpliwości. Adepci tej sztuki docierają w trudno dostępne leśne ostępy, ukazują nam niepowtarzalne, unikatowe zdarzenia i sytuacje, bawią i zachwycają nas nowym spojrzeniem na znane i pozornie zwyczajne motywy. Nadsyłane na konkurs zdjęcia klasyfikowane są w czterech kategoriach: młodzież do 18 roku życia, piękno, ruch i sceny myśliwskie. Nadsyłane co roku prace stają się zapisem zmienności i uroku polskiej przyrody. Efekty wędrówek z aparatem w ręku podziwiamy na corocznej wystawie Laureatów Konkursu organizowanej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.