Wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego

W 2009 roku wystawa była wydarzeniem wyjątkowym ze względu na połączenie trzech jubileuszy: 100-lecia urodzin Włodzimierza Puchalskiego i 30-lecia jego śmierci oraz 110-lecia istnienia czasopisma „Łowiec Polski”, dlatego na ekspozycji prezentowaliśmy zarówno zdjęcia autorstwa Włodzimierza Puchalskiego, jak autorów nagrodzonych w tegorocznej edycji Konkursu.

 

Konkurs fotograficzny jest ogłaszany przez czasopismo „Łowiec Polski” od okresu przedwojennego. Jego bogata tradycja związana z bezkrwawym polowaniem, przy pomocy aparatu fotograficznego, jest nadal aktualna. Zwycięzcą wielu konkursów był Włodzimierz Puchalski, tworząc swego rodzaju wzorzec dla innych uprawiających tę, niewątpliwie, najtrudniejszą dziedzinę działalności fotograficznej. Z prac nadsyłanych na konkursy powstawały ilustracje artykułów w „Łowcu Polskim”. Pragnąc zachować pamięć o wybitnym artyście, nieżyjącym już Włodzimierzu Puchalskim, redakcja „Łowca Polskiego” otrzymała zgodę na nazwanie konkursów fotograficznych Jego imieniem. Podobnie jak przed dziesiątkami lat młodzi naśladując Mistrza próbują zgłębić tajemnice Natury rejestrując jej najciekawsze strony. I choć proces rejestrowania przyrody trwa bardzo długo, bo od chwili, kiedy człowiek wynalazł pierwszy aparat fotograficzny, tak niezmiennie staje się pasją nowych osób. Postęp techniczny zastąpił duże i nieporęczne aparaty skrzynkowe małymi aparatami cyfrowymi. Dostępność sprzętu sprawia, że fotografują wszyscy i przestało to być trudnością, natomiast cierpliwe wyczekanie na ujęcie w kadrze dzikiego zwierzęcia pozostaje wyzwaniem dla nielicznych. To właśnie na tej wystawie możemy oglądać najlepsze zdjęcia nadesłane na coroczny konkurs fotograficzny. Wiele z przedstawianych na wystawie prac może nas zaskoczyć indywidualnym podejściem poszczególnych Autorów do fotografii. Można być pewnym, że jeszcze bardziej zafascynuje nas zmienność i atrakcyjność naszej przyrody. Wszak za rok kolejna edycja konkursu, kolejna wystawa i kolejne, nowe, niepowtarzalne portrety Natury.

 

Komisarz wystawy: Julia Włodarczyk

 

Wystawie towarzyszył specjalnie przygotowany przez nas program edukacyjny:

 

 

►14 listopada 2009 (sobota) o godzinie 12.30 - spotkanie z Piotrem Pukosem, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, współtwórcą Polskiego Związku Fotografów Przyrody.

 

►5 grudnia 2009 (sobota) o godzinie 12.30 - spotkanie z Andrzejem Wierzbieńcem, fotoreporterem, fotoedytorem i redaktorem "Łowca Polskiego", pomysłodawcą nadania Konkursowi imienia Włodzimierza Puchalskiego.

 

Spotkania odbywały się w budynku Muzeum (Koszary Kantonistów).


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących