Wystawa "Władysław Byszewski. Sportowiec i hodowca"

7 lipca 2015 r. otworzyliśmy kolejną ekspozycję, tym razem w gościnnych progach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Oficjalnego otwarcia dokonali: pp. Aleksandra Czechowicz Woźniak, wicedyrektor MSiT  oraz zastępca dyrektora MŁiJ Stefan Olech. Kilka słów o bohaterze wystawy powiedzieli: jego bratanek, p. Adam Byszewski, oraz współautor książki-autobiografii „Besson i Demona”, p. Michał Wierusz-Kowalski. Książkę można było nabyć, a była to okazja, gdyż to już ostatnie egzemplarze – nakład się wyczerpał.

Mimo lejącego się z nieba i przez oszklone ściany galerii żaru, na wernisażu, pojawiło się wielu miłośników sportu, zwłaszcza jeździeckiego. Oglądając archiwalne zdjęcia, prezentujące życie pana Byszewskiego od pierwszych kroków na kucyku, poprzez międzynarodowe sukcesy sportowe i hodowlane, aż po karierę sędziego i działacza, rozmawiali o tym wybitnym i nietuzinkowym człowieku oraz losach współczesnego sportu jeździeckiego i hodowli koni w Polsce.

Hanna Łysakowska

Władysław Byszewski to legendarny hodowca koni sportowych ale również wybitny jeździec, zawodnik dyscypliny skoki przez przeszkody, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, człowiek który położył trudne do przecenienia zasługi dla polskiej hipologii.

W polskim jeździectwie i polskiej hodowli Władysław Byszewski jest postacią niezwykłą. Wyznaczał kierunki i kontrolował, jako inspektor Centralnego Zarządu Hodowli Zarodowej, państwowe stada i stadniny koni. Sędziuje pokazy i czempionaty hodowlane. Uprawiał z dużym sukcesem sport wyczynowy. Był członkiem zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego, w którego strukturach działa do dzisiaj, jako czynny sędzia klasy międzynarodowej w dyscyplinach: skoki przez przeszkody i WKKW oraz przewodniczący Kapituły Odznaczeń. Do dziś współpracuje z miesięcznikiem „Koń Polski” i kwartalnikiem „Hodowca i Jeździec”.

dr Michał Wierusz-Kowalski

Plakat wydarzenia

Wernisaż wystawy "Władysław Byszewski. Sportowiec i hodowca" Wernisaż wystawy "Władysław Byszewski. Sportowiec i hodowca" Wernisaż wystawy "Władysław Byszewski. Sportowiec i hodowca" Wernisaż wystawy "Władysław Byszewski. Sportowiec i hodowca"

Fot. Paweł Oprządek.