Zofia Malanowska oraz Barbara i Remigiusz Grocholscy

Zofia Malanowska oraz Barbara i Remigiusz Grocholscy (21 listopada 2004- 20 marca 2005)

Ekspozycja prezentowała hafty Zofii Malanowskiej oraz akwarele Barbary Grocholskiej i grafiki Jej męża, Remigiusza Grocholskiego

Zofia Malanowska z domu Świeżyńska urodziła się w 1915 r. we wsi Wilczyce koło Sandomierza Ukończyła Gimnazjum SS. Niepokalanek w Nowym Sączu i w 1936 roku wyszła za mąż. Mąż jej poległ w 1940 roku w Wojsku Polskim we Francji. Ona sama, wraz z dwojgiem dzieci, spędziła okres okupacji u swoich rodziców w Wilczycach. Przebywał tam jej cioteczny brat, znany malarz i krytyk sztuki, Jerzy Wolff. Pod jego kierunkiem zaczęła systematycznie malować, głównie akwarele i gwasze. Wszystkie jej prace uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych w 1944 r. Po wojnie, Zofia Malanowska zamieszkała w Sandomierzu, od czasu do czasu malowała niewielkie akwarelki. W latach 70- tych, gdy mieszkała już w Warszawie, zainteresowała się tkactwem, by wreszcie odnaleźć swój oryginalny wyraz artystyczny w haftach. "Maluje igłą" małe obrazki, których wykonanie wymaga żmudnej pracy rzemieślniczej i subtelnego doboru kolorów. Barbara Grocholska (1900-1970) córka Seweryna Czetwertyńskiego i Zofii z Przeździeckich urodziła się na Podlasiu w rodzinnej Suchowoli. Pełne światła, delikatnych konturów i harmonijnych barw akwarele malarki oddają dobrze jej osobowość, wspominaną z szacunkiem i miłością przez wielu do dzisiaj. Szkoda, że obowiązki matki dziesięciorga dzieci w trudnych latach wojny i niełatwych losów powojennych nie pozwoliły na pozostawienie przez Nią większej ilości tych uroczych kompozycji kolorystycznych. Remigiusz A. Grocholski /"Sulima", "Brochwicz", "Waligóra", i in./ (1888-1965) urodzony w Strzyżawce na Podolu. Oficer zawodowy W.P. i Armii Krajowej. Obdarzony wieloma talentami, którymi wzbogacał służbę krajowi i bliźnim. Wielu szukającym drogowskazów - drogę ku Prawdzie, Dobru i Pięknu umiał wskazać przekonywująco i z humorem. Zachowane prace plastyczne są zarówno wyrazem pracowitości, jak i zmysłu obserwacji oraz poszukiwaniem harmonii w otaczającym świecie na przekór okropnościom XX wieku, w których z obowiązku patriotycznego musiał uczestniczyć w obronie kraju.