O Muzeum

O MuzeumMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa powołane zostało 1 lipca 1983 roku. Z uwagi na połączenie tematyki łowieckiej z jeździecką stanowi unikat w skali kraju. Muzeum mieści się w dwu zabytkowych budynkach na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie: „Koszarach Kantonistów” i „Stajni Kubickiego” .

Głównym celem istnienia Muzeum, oprócz działań wynikających z Ustawy o muzeach t.j. gromadzenie, katalogowanie i naukowe opracowywanie, przechowywanie, zabezpieczanie i konserwacja zabytków, jest popularyzacja wiedzy o tematyce przyrodniczej, łowieckiej, hipologicznej oraz historycznej poprzez organizację wystaw stałych, ekspozycji czasowych i innego typu imprez kulturalnych oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych w oparciu o prezentowane zbiory.

Dodatkowe obszary aktywności Muzeum to opracowywanie wydawnictw tematycznie związanych z prowadzoną działalnością, udostępnianie zainteresowanym bogatego zbioru bibliotecznego, organizowanie na terenie muzeum zabaw urodzinowych dla dzieci oraz imprez okolicznościowych, a także wykonywanie i sprzedaż kopii obrazów z własnych zbiorów. Muzeum odwiedza rocznie ok. 30 tys. osób, z czego połowę stanowią grupy młodzieży szkolnej. Pozostała część to osoby indywidualne (w tym m.in. rodziny odwiedzające Łazienki Królewskie w czasie wolnym, goście wernisaży, pasjonaci i „przyjaciele” Muzeum oraz turyści zagraniczni). Zbiory Muzeum liczą ponad 10 tysięcy eksponatów i są podzielone pomiędzy trzy działy merytoryczne: dział przyrodniczo – łowiecki, dział sztuki i dział hipologii.

Nagrody, medale i wyróżnienia przyznane Muzeum:

Zasłużeni:

więcej


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących