Noc Muzeów 2013

18/19 maja

w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Jak rok rocznie otworzyliśmy wszystkie nasze sale wystawowe. Można było wejść do budynku Koszar Kantonistów aż do godziny 01.00. Na gości oprócz nas czekało dzikie ptactwo, zwierzęta ze strefy umiarkowanej i z egzotycznych krajów. Wędrówkę w czasie zapewniało znalezienie się w XIX-wiecznym Saloniku Myśliwskim, w którym znajdują się pamiątki polskiego ziemiaństwa i dzieła sztuki.

Cieszyła też oko wystawa czasowa  „Zwierzę – inspiracja, symbol czy pretekst?” pokazująca przykłady współczesnego malarstwa polskiego używającego motywów animalistycznych. Wystawa powstała w wyniku pytania pojawiającego się w trakcie obserwacji polskiej sztuki współczesnej: skąd bierze się dzisiejszy renesans tematów animalistycznych? Swoje prace zaprezentowali artyści młodego pokolenia: Julia Curyło, Magdalena Kazimierska, Justyna Kisielewicz, Agata Kleczkowska, Paweł Nowicki, Marta Piórko, Grzegorz Siembida, pokazując jakże odmienne i ciekawe postawy twórcze.

Równie długo otwarta była Stajnia Kubickiego, gdzie znajduje się Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, a w niej zabytkowe pojazdy konne, uprzęże, akcesoria zaprzęgowe i jeździeckie. To jedyny udostępniony zbiór tego typu w okolicach Warszawy.

W trakcie całej nocy zdrożeni goście korzystali z Myśliwskiego Poczęstunku, który wydawany był przed naszym budynkiem, w smugach dymu i zapachu pieczystego.

Iluminacja świetlna oraz muzyka myśliwska zamieniły elewację naszego budynku w plenerową galerię, pokazując obrazy, które są prezentowane na obecnej wystawie czasowej w budynku Muzeum. Tej wyjątkowej nocy ściany budynku stały się przezroczyste!

Dziękujemy wszystkim Warszawiakom i przyjezdnym z daleka gościom! Odwiedziło nas ponad 3,5 tysiąca osób!