Noc Muzeów 2014

W noc z 17 na 18 maja otworzyliśmy wszystkie swoje sale wystawowe w godzinach 19.00-01.00.

W Stajni Kubickiego zaprezentowaliśmy Powozownię im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, a w niej zabytkowe pojazdy konne, uprzęże, akcesoria zaprzęgowe i jeździeckie. To jedyny udostępniony zbiór tego typu w okolicach Warszawy.

W Koszarach Kantonistów można było obejrzeć przyrodnicze wystawy stałe, gdzie w poszczególnych salach spotykaliśmy zwierzęta z polskich lasów i odległych krain. Zaprezentowaliśmy też XIX-wieczny Salonik Myśliwski, w którym znajdują się pamiątki polskiego ziemiaństwa i dzieła sztuki.

Szczególną uwagą cieszyła się wystawa czasowa „Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru”, która jest zapisem sentymentalnej podróży i miała miejsce w 2009 r. Marek Fiedler – syn Arkadego - odwiedził miejsca, w których bywał jego ojciec w latach 70. Podróż udokumentowana została wieloma barwnymi zdjęciami. Dopełnieniem wielkoformatowych fotografii są przedmioty codziennego użytku, ozdoby, części ubioru oraz akcesoria myśliwskie i jeździeckie.

W związku z powyższą wystawą, tuż przed nocnym zwiedzaniem podróżnik, Marek Łasisz przybliżył wszystkim przybyłym gościom kulturę i cywilizację Inków.

Dźwięk muzyki klasycznej i odgłosów zwierząt pomogały znaleźć nas w gęstwinie roślinności. Mroki nocy wokół naszych budynków rozproszyły światła reflektorów. Przyciągały zwiedzających również dymy i zapachy pieczystego wydobywające się z nad  Myśliwskiego Poczęstunku, z którego mogli skorzystać wszyscy odwiedzający, aby się ogrzać i posilić w tę deszczopwą noc. Niestety, właśnie z powodu mokrej pogody nie odbył się pokaz zdjęć na elewacji od strony parku o pięknych zakątkach Peru oraz emisja filmu o Lasach Państwowych. Natomiast planowany o północy pokaz filmu p.t. ”Muzeum Utracone”, o polskich kolekcjach zaginionych przez zawieruchę wojenną, miał miejsce pod dachem, w naszej czytelni. Ta nowoczesna w formie animacja wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury.

Pomimo burzowej pogody odwiedziło nas blisko dwa tysiące osób. Nasze kameralne wnętrza jak zawsze ujęły gości ciepłą atmosferą i niepowtarzalnym klimatem miejsca.