Dział Hipologii

Dziś już niemal nie spotykamy koni roboczych w miastach, powoli opuszczają także wsie. Przestały być potrzebne w transporcie, coraz rzadziej wykorzystujemy ich siłę w rolnictwie. Konie opuściły też szeregi wojska, czasem tylko pojawiają się na najważniejszych uroczystościach.
Nadal są nam potrzebne: w sporcie, rekreacji, turystyce, hipoterapii, ekologicznym rolnictwie, „do towarzystwa” lub wyłącznie po to, by podziwiać ich urodę. W najbogatszych krajach liczba koni rośnie, a w Polsce utrzymuje się tendencja spadkowa!
Koń towarzyszył człowiekowi w pracy, walce, rozrywce. Wspólnie podróżowaliśmy, odkrywaliśmy razem nowe lądy. Razem z historycznymi dziedzinami użytkowania koni odchodzą do lamusa historii uprzęże, pojazdy konne. Coraz mniej jest rzemieślników związanych z użytkowaniem koni: rymarzy, siodlarzy. Ale już kowali-podkuwaczy, o szerokiej i nowoczesnej wiedzy, mamy wielu. Właśnie takimi, coraz już rzadszymi wytworami pracy ich rąk zajmuje się Dział Hipologii. Nie zbieramy ich tylko po to, by „zachować je dla przyszłych pokoleń”. Są dla nas cząstką życia ludzi i koni, których losy staramy się poznać, zachować i opowiedzieć.

Nie zapominamy też o współczesności, pozostając w kontakcie z miłośnikami i użytkownikami koni.
W dziale Hipologii pracują dwie zootechniczki, absolwentki podyplomowych studiów muzealniczych. Nasz pierwszy zawód powoduje, że zawsze na pierwszym miejscu stawiamy konia i jego dobro. Podkreślamy wzajemne oddziaływanie hipiki i hipologii na kulturę i odwrotnie – kultury na konie.

Propagujemy ważne naszym zdaniem idee: humanitarny stosunek do zwierząt, ochronę środowiska, ekologię i zrównoważony rozwój, znaczenie konia w historii i kulturze polskiej, europejskiej i światowej. Staramy się to osiągnąć poprzez dobór tematyki i zakresu wystaw i publikacji (artykuły w czasopismach fachowych, popularnych, specjalistycznych, a nawet przeznaczonych dla dzieci oraz książki – „Jeźdźcy olimpijscy”, „Dama w siodle”).

Obok stałej ekspozycji (Powozownia imienia Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego), organizujemy wystawy czasowe: od typowych ekspozycji sztuki, poprzez przekrojowe (np. „Jeźdźcy olimpijscy”), po poświęcone konkretnej postaci czy krajowi (np. o Tadeuszu Dachowskim czy o koniach w Mongolii). Zbiory Działu Hipologii prezentowaliśmy w Berlinie, Lipsku, Mediolanie, Moskwie, Paryżu, Sztokholmie i Wiedniu.

Dużą wagę przywiązujemy do edukacji dzieci i młodzieży. Dzięki naszym lekcjom muzealnym można poznać rolę koni w rozwoju cywilizacji, nauczyć się je lubić i szanować.

wróć


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących