Konie w Warszawie XIX i XX wieku.

 

Termin wystawy: 6.03. – 30.08.2015 r.

Miejsce wystawy: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, sala wystaw czasowych

Wernisaż: 5.03.2015, czwartek, godz. 18.00

 

 

Wystawa czasowa pt. Konie w Warszawie XIX i XX wieku przygotowana przez nasze muzeum nawiązuje do historii i tradycji Warszawy przez pryzmat losów jej głównych bohaterów, którymi są „konie warszawskie”.

Jeszcze w XIX i początku XX wieku, a nawet w okresie międzywojennym konie były podstawowym środkiem transportu. Ciągnęły po warszawskich brukach pojazdy wszelkiego typu i przeznaczenia. Niezastąpione w pracy i całkowicie zależne od swoich właścicieli. Dopóki mogły utrzymać się na nogach, pracowały do ostatnich sił. Gdzie wówczas w Warszawie nie spojrzeć tam konie stały lub poruszały się w ruchu ulicznym.  To one wystukiwały kopytami rytm życia ulic i placów.

Celem wystawy jest przypomnienie historii pobytu koni na terenie miasta od czasów Księstwa Warszawskiego do wybuchu drugiej wojny światowej, w tym zaprezentowanie warszawskich wizerunków koni, zaprzęgów, powożących. Opowiedzenie o wspólnym losie koni i ludzi.

Ile było koni na terenie miasta, na czym polegała ich praca, jak wyglądały osoby powożące końmi, gdzie handlowano końmi i wreszcie, jaki los koński zapisał się w kartach historii Warszawy, dowiemy się z przedstawień ikonograficznych, archiwalnych filmów, map, dokumentów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wizerunki zaprzęgów dorożkarskich, tramwajowych, omnibusowych, „Pogotowia ratunkowego” (Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej), Warszawskiej Straży Ogniowej, zaprzęgów pocztowych i in.

Będziemy mogli zobaczyć jak wyglądały w latach 60. czy 90. XIX wieku tramwaje konne zwane wówczas „Kolej Żelazna Konna”, po jakich ulicach jeździły, gdzie miały przystanki; dowiedzieć się, czym się różnił dorożkarz od sankarza, dlaczego nie używano bata w zaprzęgach Warszawskiej Straży Ogniowej, jak szybko jeździły zaprzęgi „Pogotowia Ratunkowego”, jakie podkowy nosiły konie warszawskie, za co karał powożących Warszawski Ober-Policmajster i wiele innych ciekawostek. 

Przedstawimy także wizerunki koni wierzchowych wojskowych z okresu Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, II RP, a także koni wyścigowych, cyrkowych i in.

Z okresu międzywojennego wystawa przypomni o działalności Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Polskiej Ligii Przyjaciół Zwierząt, które zajmowały się zwalczaniem okrucieństwa, w tym wobec warszawskich koni dorożkarskich, jak i furmańskich pracujących na stołecznych budowach.

Czas drugiej wojny światowej będzie kończył naszą opowieść.  Z tego okresu zaprezentujemy obraz zagłady koni na terenie miasta, w tym w czasie Powstania Warszawskiego.

Na wystawie zapoznamy się z materiałami archiwalnymi w postaci fotografii, dzieł sztuki, ilustracji prasowych, druków ulotnych, dokumentów, map, pocztówek, wyrobów rzemieślniczych, filmów i in.

Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny: prelekcje varsavianistyczne i lekcje muzealne.

 

Komisarz wystawy

Hanna Polańska

 

Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku"
Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku" Wernisaż wystawy "Konie w Warszawie XIX i XX wieku"

 

Wykłady, prelekcje, pogadanki, pokazy i lekcje muzealne dla grup towarzyszące wystawie "Konie w Warszawie XIX iXX wieku"

WYKŁADY, PRELEKCJE, POGADANKI i POKAZY:


W MAJU:

9 maja, godz. 13.30
Konie wojskowe w Warszawie od wojny polsko-bolszewickiej do czasów współczesnych, prelekcję prowadzi Jakub Szpetulski-Łazarowicz (Stowarzyszenie Ochotniczy Szwadron Kawalerii „Szwadron Jazdy RP” im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego)

9 maja, godz. 16.00
„Mieć konia mniej roztargnionego jak mój deresz…”, czyli konie napoleońskiej kawalerii, prelekcję prowadzi Marcin Piontek (Arsenał – Stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831)

9 maja, godz. 17.30
pokaz przygotowany przez Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego (na dawnym hipodromie)

23 maja, godz. 16.00
Konie w Warszawskiej Straży Ogniowej, pogadankę prowadzi Jerzy Gutkowski (b. kust. Muzeum Pożarnictwa)

W CZERWCU:

13 czerwca, godz. 16.00
Powoźnictwo warszawskie od XVII wieku do II wojny światowej, wykład prowadzi Andrzej Novák-Zempliński (Polskie Towarzystwo Powozowe)

27 czerwca, godz. 16.00
Koń z Warszawą w tle, czyli wędrówka po Warszawie na starej fotografii, prelekcję prowadzą Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski (Fundacja „Warszawa1939.pl”)

W LIPCU:

11 lipca, godz. 16.00
Konna Policja Państwowa, wykład prowadzi dr hab. Aleksander Głogowski (Uniwersytet Jagielloński)

25 lipca, godz. 16.00
Konie w służbie warszawskiej komunikacji publicznej, prelekcję prowadzi Marcin Kozoń (Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie)

W SIERPNIU:

8 sierpnia, godz. 16.00
Los warszawskich koni i pierwsze próby ochrony ich praw, prelekcję prowadzi kust. Hanna Polańska (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie), kuratorka wystawy, spotkanie poprzedzi oprowadzanie kuratorskie

22 sierpnia, godz. 16.00
Zarys historii Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, czyli początki warszawskiego pogotowia ratunkowego, prelekcję prowadzi Krzysztof Wittels (Stowarzyszenie Nasz Norblin)

Każde spotkanie będzie się zaczynać od bezpłatnego zwiedzania wystawy „Konie w Warszawie XIX i XX wieku”.

Liczba uczestników spotkań ograniczona – rezerwacja miejsc: a.hrynkiewicz@muzeum.warszawa.pl

 

LEKCJE MUZEALNE DLA GRUP:

„O koniu w Warszawie” (prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Muzeum, po uprzednim zapisaniu grupy).

Szczegółowe informacje i zapisy na lekcje pod nr tel.: 22 522 66 38.


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących