Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru.

 

Wystawa czasowa

zrealizowana we współpracy z Muzeum - Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Arkady Fiedler był najbardziej znanym polskim podróżnikiem z czasów tuż przed i po II wojnie światowej. Wiele powojennych pokoleń dzieci, młodzieży wychowało się na jego barwnie opisanych książkach o dalekich krajach i zamieszkujących je ciekawych ludziach. Zainteresowanie przyrodą rozbudził w Arkadym jego ojciec, Antoni Fiedler, poznański poligraf i wydawca. Syn wspominał o nim: „Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie”. Ta miłość i zdolność obserwacji widoczna jest w całej twórczości Arkadego Fiedlera, który w swych książkach potrafił poruszać różnorodne tematy. Pisał o pięknie przyrody harmonii w jakiej żyją tubylcy („Ryby śpiewają w Ukajali”), zagubieniu i zmaganiach ludzi których los rzucił z dala od ojczyzny („Kanada pachnąca żywicą”), a także o wysiłku wojennym i bohaterstwie Polaków („Dywizjon 303”). W sumie odbył 30 podróży, napisał 32 książki, które przetłumaczono na 23 języki i wydano w 10 milionowym nakładzie.

Wystawa pt. „Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru” to zapis podróży sentymentalnej, która miała miejsce w 2009 r. Marek Fiedler – syn Arkadego odwiedził miejsca, w których w latach 70 - tych był jego ojciec. Podróż udokumentowana została wieloma barwnymi zdjęciami, z których na wystawie znalazła się jedynie część. Przedstawiały one wspaniałe peruwiańskie krajobrazy, tajemnicze rysunki na płaskowyżu Nazca, monumentalne budowle wzniesione przez Inków – dawnych władców tych ziem, oraz współcześnie żyjących Indian  podczas zwyczajnych dla siebie czynności. Na kilkunastu czarno-białych zdjęciach pokazany został także sam Arkady Fiedler, przemierzający tajemnicze i puste jeszcze w tamtych czasach ruiny inkaskich miast, czy rozmawiający z egzotycznie wyglądającymi tubylcami. Dopełnieniem wielkoformatowych fotografii były przedmioty codziennego użytku, ozdoby, części ubioru oraz akcesoria myśliwsko – jeździeckie. Umieszczenie na wystawie akcesoriów jeździeckich mogło niektórych zaskoczyć, gdyż w Ameryce przedkolumbijskiej konie były nieznane. Jednak dla Hiszpanów, którzy podbili Peru, konie były bardzo ważne, gdyż w walce stanowiły istotny element przewagi nad Indianami. Stąd obecność na wystawie, pięknie wykonanego siodła czy piętna, a także przedmiotów, za pomocą których Inkowie starali się radzić sobie z hiszpańską konnicą.

Wystawie towarzyszył cykl prelekcji, połączonych z pokazami slajdów autorstwa pana Marka Łasisza – archeologa, kulturoznawcę, podróżnika i wykładowcę, specjalizującego się w kulturach starożytnej Ameryki.

Cykl składał się z trzech spotkań o następujących tematach:

  1. „Podróż do Peru” – 12 kwietnia
  2. „Kultura i cywilizacja Inków” – 17 maja
  3. „Kultura Nazca – łowcy głów i zagadkowe linie na pustyni” – 07 czerwca

Prelekcje odbywały się na sali wystaw czasowych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, w soboty o godz. 12.00. Po prelekcjach przymierzano egzotyczne stroje i rekwizyty przyniesione przez autora.

Galeria - wernisaż wystawy

Galeria - spotkania z podróżnikiem

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Marszałka Województwa Mazowieckiego
         
         
         
Patronat medialny:            
               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru.  Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru. Śladami Arkadego Fiedlera. Wyprawa do Peru.

 

 

 

 

 

 

 


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących