"Pałace i dwory myśliwskie"

Wystawa "Pałace i dwory myśliwskie" była prezentowana w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w terminie od 27 kwietnia do 1 czerwca 2008 roku. Fragmenty z eksponowanych opracowań i dokumentów zamieszczamy w wersji elektronicznej. Zapraszamy do zwiedzania!

Architektura myśliwska

Architektura myśliwskaArchitektura myśliwska kojarzona jest w Polsce na ogół z niemieckim kręgiem kulturowym, głównie z pałacami Radziwiłłów w Antoninie i ksiażąt von Pless w Promnicach. Polskie pałace i dwory myśliwskie są mało znane. Brakuje całosciowego opracowania tematu. Mamy nadzieję, że wystawa, zorganizowana ze zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jezdziectwa w Warszawie, przedstawiająca zaledwie kilka przykładów zabytkowej architektury polskiej, związanej z gospodarką leśną i łowiecką, stanie się przyczynkiem do poznania tematu. Architektura myśliwska odznacza się pewnymi charakterystycznymi cechami.

Były to budowle, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane przez myśliwych – fundowane jako myśliwskie (później przeważnie zmieniały pierwotny charakter), bądź tylko okresowo adaptowane dla celów łowieckich. Najczęściej pełniły funkcje kwater myśliwskich. Architektura myśliwska najczęściej związana była z dużymi majątkami ziemskimi, należącymi do bogatych rodzin arystokratycznych.

Budowle miały charakter kameralny i rekreacyjny, lokalizowane były w historycznych kompleksach leśnych. Na wystrój i wyposażenie wnętrz składały się meble (np. szafy na broń), meble rogowe, dzieła sztuki, rzemiosło z przedstawieniami myśliwskimi oraz trofea i bron myśliwska. Do architektury myśliwskiej można też zaliczyć budowle sakralne (np. Kaplica św. Huberta w Miłocinie).

 

Legenda: Kliknij w nazwę miejscowości, żeby przejść do dalszych informacji

 

 

1. Miłocin

2. Skierniewice

3. Siemiony

4. Kaczew

5. Helenopol

6. Adampol

7. Nieborów

8. Otwock

9. Wierzchowice

10. Puszcza Rudnicka

11. Spała

12. Precław

13. Białaczów

14. Łańcut

15. Łochów

16. Dawidgródek

17. Chojnice

18. Puszcza Nalibocka

 

 

 

 

 

 

 

wróć


Newsletter

 

Biuletyn Informacji PublicznejMuzeum Łowiectwa i Jeździectwa 2012 Wszystkie prawa zastrzeżone. ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa,
tel.: 22 522 66 30 fax. 22 628 46 99, www.muzeum.warszawa.pl, mlij@muzeum.warszawa.pl
Projekt & wykonanie www.futureindesign.com Darmowy czytnik PDF dla osób niedowidzących