Terminologia związana z ekspozycją "Polski salon myśliwski XIX/XX w."

AKTEON

Mitologiczny myśliwy. Artemida (Diana) zamieniła go w jelenia i skazała na rozszarpanie przez jego własne psy.

BIELAWSKI TOMASZ

Autor jednego z najstarszych pomników literatury myśliwskiej w Polsce - "Myśliwca" (1595 r.), zawierającego opisy i sposoby polowań.

BROŃ MYŚLIWSKA

Broń biała, miotająca i palna, wyrabiana lub przystosowana do celów myśliwskich. Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były pałki, maczugi, oszczepy i topory, później łuki a od Średniowiecza kusze. W XV wieku po raz pierwszy zastosowano do polowań broń palną.

BROŃ BIAŁA

Broń sieczna lub kłująca: oszczep, rohatyna, miecz, kordelas, tasak. Obecnie nieużywana.

BROŃ MIOTAJĄCA

Broń ręczna strzelająca: strzałami - łuk i bełtami - kusza. Obecnie polowanie z łukiem bądź kuszą jest w Polsce zakazane.

BROŃ PALNA

Broń, której źródłem siły napędowej pocisku są gazy powstające podczas spalania się prochu. Budowa broni palnej ulegała na przestrzeni wieków ewolucji. Od XV do XIX wieku używano broni odprzodowej - ładowanej od przodu, tzn. przez wylot lufy. Od wieku XIX do dziś stosowana jest broń odtylcowa - ładowana od strony kolby.

CYGAŃSKI MATEUSZ

Autor pierwszej polskiej książki o tematyce łowieckiej pt. "Myślistwo ptasze" (1584 r.).

DIANA (gr. ARTEMIDA)

Bogini łowów, lasów, dzikich zwierząt. Jej atrybutami są: łuk, strzały, zwierzęta (jeleń, niedźwiedź).

E

EJSMOND JULIUSZ (1892 - 1930)

Poeta, pisarz i publicysta. Zamiłowany myśliwy, autor licznych wspomnień myśliwskich, opowiadań ("Moje przygody łowieckie") i prac z historii łowiectwa.

G

GRANDLE

Szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Stanowią cenione trofeum myśliwskie, wykorzystywane są do wyrobu biżuterii.

H

ŚW. HUBERT (655 - 726)

Biskup w Maastricht i Luttlich (dzisiejsza Belgia). Od XV wieku patron myśliwych (wcześniej był nim św. Eustachy, żyjący w II wieku). Według legendy św. Hubert był zapalonym myśliwym. Podczas jednego z polowań ukazał mu się jeleń z krzyżem między tykami wieńca. Odtąd zaprzestał polowań i został duchownym. Ta symboliczna wizja Huberta stała się dla myśliwych nakazem prawego i etycznego polowania, z szacunkiem dla zwierzyny. Dzień św. Huberta, 3 listopada, jest dniem tradycyjnych polowań oraz konnych biegów myśliwskich.

J

L

LASKA ZOOMETRYCZNA

Ł

PAR FORCE

Rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

POL WINCENTY (1807 - 1872)

Poeta, prozaik, myśliwy. Autor poematów, m.in. "Roku myśliwca" (1870 r.) ilustrowanego przez Juliusza Kossaka.

PROCHOWNICA

Pojemnik na proch do broni palnej, często bogato zdobiony. Wyszedł z użycia w XIX wieku, wraz z wprowadzeniem gotowych nabojów.

R

RUSZNIKARZ

Rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem lub naprawą broni palnej.

SYGNAŁÓWKA

Trąbka myśliwska przeznaczona do dawania sygnałów służących porozumiewaniu się myśliwych podczas polowania.

SYGNAŁY ŁOWIECKIE

Umowne sygnały, melodie grane na rogu lub trąbce myśliwskiej, np. na "rozpoczęcie" i zakończenie polowania, pobudka, powitanie itp.

T

U